Jak należy leczyć zeza?

Zez jest częstą przypadłością występującą wśród dzieci. Jego występowanie jest zauważalne już w pierwszych miesiącach życia i wymaga natychmiastowego działania. Wczesna diagnoza pozwala sprawniej wyleczyć zeza nieinwazyjnymi metodami.

Badania wzroku u dzieci przeprowadzane są w okresie szkolnym. Jest to późny okres, biorąc pod uwagę fakt, że narząd wzroku rozwija się w ciągu pierwszego roku życia i zez jest łatwy do zdiagnozowania.

Występowanie zeza jest zauważalne już w pierwszych miesiącach życia dziecka i jest powszechną przypadłością. Wcześnie zdiagnozowany nie wymaga interwencji chirurgicznej. Wtedy skuteczne jest leczenie zeza opierające się na ćwiczeniach ortoptycznych. Ćwiczenia te polegają na zakrywaniu zdrowego oka podczas zabawy oraz wykonywania różnych czynności. Takie działanie ma na celu wzmocnienie mięśni oka, które są odpowiedzialne na powstawanie zeza.

Oprócz regularnych ćwiczeń ortoptycznych wykorzystywane są okulary korekcyjne. Ich rola jest kluczowa, ponieważ odpowiadają za uzyskanie jak najlepszej ostrości widzenia. Dlatego dobór okularów zależy od rodzaju zeza. Równie istotny jest dobór oprawek okularów, żeby były wygodne i dopasowane. W innym przypadku dzieci nie będą chciały nosić okularów, które będą niewygodne.

Inną metodą leczenia zeza jest interwencja chirurgiczna. Najczęściej jest ona przeprowadzana u osób dorosłych. Ze względu na rozwój narządu wzroku u dorosłych, ćwiczenia ortoptyczne nie przynoszą oczekiwanych rezultatów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *