woda do iniekcji

Zastosowanie nowoczesnych rozwiązań dla wody procesowej

Przydatność wody dla przemysłu jest niepodważalna. Bez względu na to, czy chodzi o sektor spożywczy, czy lotnictwo – woda stanowi kluczowy element procesów produkcyjnych właściwie w każdej branży. Szukając jej pełnego, wydajnego i równocześnie zrównoważonego wykorzystania w formie wody procesowej dla swojego biznesu, konieczne jest zapoznanie się z rozwiązaniami, które wynikają z możliwości nowych technologii.

 

  • Woda procesowa – czym jest?

Pojęcie „woda procesowa” (zamiennie: woda technologiczna) jest niczym innym jak wodą używaną w konkretnym układzie przemysłowym. Warto zaznaczyć, że parametry wody procesowej dla poszczególnych przemysłów, czy zastosowań mogą znacznie się różnić. 

Kluczowe jest to, by zrozumieć zależność wody procesowej od samego procesu, w ramach którego będzie wykorzystywana – co przekłada się na jej jakość i właściwości.

Przykłady zastosowań wody:

  • procesy produkcyjne,
  • procesy technologiczne,
  • procesy chłodzenia,
  • zasilanie kotłów 
  • cele użytkowe
  • i inne.

Woda procesowa nie jest zdatna do spożycia – pomimo faktu, że uzdatnianie w jej przypadku jest często dużo bardziej rozbudowanym procesem w porównaniu do wody spożywczej. Nic więc dziwnego, że możliwości technologiczne w bezpośredni sposób mogą wpływać na skuteczność całego procesu.

Na czym polega uzdatnianie wody procesowej?

Nie sposób zdefiniować jednego, uniwersalnego sposobu na uzdatnianie wody procesowej – każda gałąź przemysłu wymaga indywidualnego podejścia i właściwego dopasowania urządzeń w celu uzyskania wymaganych parametrów wody uzdatnionej. Tym bardziej, że samo źródło wody procesowej może być bardzo różne (woda wodociągowa, deszczowa, akweny wodne itd.), co także przekłada się na specyfikację procesu.

Niezastąpiona w tym miejscu jest ekspercka wiedza zarówno zespołu zajmującego się tym zagadnieniem wewnątrz firmy, czy instytucji, jak i ta pochodząca od dostawcy technologii uzdatniania wody i oczyszczania ścieków.

Nowe technologie a możliwości odzysku wody ze ścieków przemysłowych 

Będąc osobą decyzyjną w zakresie doboru technologii dla procesów wodno-ściekowych warto mieć na oku nowoczesne rozwiązania oczyszczania ścieków z odzyskiem wody, które pomagają nie tylko uzyskać wysokiej jakości wodę, ale też robić to w sposób zmniejszający jej zużycie – ekonomiczny, ekologiczny, zrównoważony. Poniżej przykład połączenia technologii dostarczanych z ramienia liderów w branży rozwiązań wodno-ściekowych, który pozwala odzyskać wodę ze ścieków.

  •  Wykorzystanie osadów granulowanych

Przykładem wykorzystania technologii stosowanych jako jeden z początkowych etapów oczyszczania ścieków mających na celu odzysk wody jest proces beztlenowy, na przykład membranowy bioreaktor beztlenowy. Do mocnych stron tej technologii należy jej wysoka wydajność i produkcja biogazu. Jest to też proces kompaktowy, podczas którego nie dochodzi do emisji zapachów. Wykorzystanie tej technologii zapewnia również dodatkowe korzyści, łącznie z obniżeniem kosztów operacyjnych i usuwania osadu. 

  •  Skuteczne usuwanie azotu amonowego

Taki proces można zastosować jako kolejny etap w przypadku ścieków mocno obciążonych azotem amonowym. Tutaj nowoczesne rozwiązania pozwalają wykorzystać jednostopniową technologię deamonifikacji, która w porównaniu do konwencjonalnych procesów nitryfikacji-denitryfikacji jest o wiele bardziej skuteczna i to przy zachowaniu znacznie mniejszego zużycia energii i niższych kosztach eksploatacyjnych.

  •  Połączenie procesu tlenowego z technikami membranowymi

Jako dopełnienie powyższych procesów można zastosować łatwe w obsłudze i kompaktowe rozwiązanie – bioreaktor membranowy, który łączy w sobie oczyszczanie biologiczne z wykorzystaniem osadu czynnego wraz z filtracją membranową. W ten sposób można liczyć nie tylko na całkowitą redukcję zawiesin, ale też usunięcie bakterii.

Warto zaznaczyć, że jest to przykład połączenia nowoczesnych technologii celem wydajnego i opłacalnego pozyskiwania wody procesowej dla przemysłu spożywczego. Dlatego chcąc znaleźć rozwiązanie najbardziej dopasowane i optymalne dla potrzeb swojego zakładu i sektora działalności,  konieczne jest określenie parametrów ścieków, według których dobierane są odpowiednie technologie. Aby zapoznać się z możliwościami, najlepiej skontaktować się z ekspertami w dziedzinie uzdatniania wody. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *