zbiornik na deszczówkę

Najważniejsze zalety i wady naziemnych zbiorników na deszczówkę

Dzięki szerokiej ofercie rynkowej gospodarstwa domowe i rolnicze są w stanie łatwo znaleźć i dobrać optymalne zbiorniki na wodę deszczową, która pozwolą uzyskać znaczące oszczędności. Co ważne, ich użycie przyczyni się również do ochrony środowiska naturalnego.

Oczywiście najpierw należy dokonać właściwego wyboru. Konstrukcji jest sporo, dlatego ich dokładna analiza jest niezbędna, by zbudować system, który będzie z jednej strony wydajny, a z drugiej wygodny oraz bezpieczny w użyciu. Sporą popularnością cieszy się między innymi zbiornik na wodę deszczową naziemny. Kiedy warto po niego sięgnąć i jakie dokładnie korzyści zapewnia? Trzeba nad tym zastanowić, najlepiej analizując jego charakterystykę.

Naziemne zbiorniki na wodę deszczową

Jak sama nazwa wskazuje, montaż tego typu konstrukcji odbywa się bez konieczności wykonywania wykopów. Jest to ich najważniejsza zaleta. Zwłaszcza wtedy, gdy ogród lub inna powierzchnia mogłaby sprawiać poważne trudności monterom. Zamiast tego, całość odbywa się w sposób bardzo szybki i czysty. Ma to wpływ również na kwestie finansowe. Jak bowiem wiadomo, do montażu modeli podziemnych konieczne jest wynajęcie koparki.

Rzecz jasna tego typu zbiornik na wodę deszczową wymaga odpowiedniej ilości miejsca. Przed zakupem i instalacją dobrze jest więc wykonać niezbędne pomiary, które zdecydowanie ułatwią dobór konkretnych rozwiązań.

Położenie zbiornika zapewnia do niego prosty dostęp, to z kolei znacząco ułatwia ewentualną konserwację, a także montaż dodatkowych elementów, które pozwolą stworzyć rozbudowana centralę deszczową. Tak szerokie możliwości sprawiają, że warto zainteresować się tego typu rozwiązaniami. Zwłaszcza że naziemne zbiorniki na deszczówkę występują na rynku w wersjach bardzo zróżnicowanych pod względem kluczowych parametrów – między innymi wymiarów oraz pojemności.

Zalecane są konstrukcje wykonane z grubych, bardzo wytrzymałych materiałów. W przypadku zbiorników naziemnych jest to szalenie istotne. Pod uwagę trzeba brać bowiem wpływ wszelkich czynników zewnętrznych, takich jak wilgoć, zmienne temperatury, silny wiatr czy promieniowanie UV. Wszystko to może doprowadzić do uszkodzenia zbiornika.

Wpływ dużych obciążeń i konieczność wygospodarowania sporej ilości miejsca to największe wady omawianych konstrukcji. Jeśli jednak wszelkie ważne kryteria zostaną spełnione, okażą się one świetnym wyborem. Dzięki nim woda deszczowa może przysłużyć się do realizacji wielu zadań. Zarówno w domach, jak i w gospodarstwach rolnych.