Safety assessor podczas wykonywania obowiązków zawodowych tworzy raport bezpieczeństwa kosmetyku wpływający na dokładną ocenę produktu. Ocena ta jest wykorzystywana w podjęciu decyzji o dopuszczeniu lub wstrzymaniu czy też nawet wycofaniu ze sprzedaży danego produktu kosmetycznego. Jest to jego podstawowe zadanie podczas wykonywania, którego musi przestrzegać określonych procedur.
Raport bezpieczeństwa kosmetyku tworzony jest w ściśle określony sposób. W celu wykonania raportu muszą zostać wypełnione następujące punkty, aby można było go uznać za właściwy:
1. Ocena zgodności składu produktu z przepisami prawa – sprawdzany jest skład kosmetyku oraz to czy danych substancji nie jest zbyt dużo i czy nie wpływa niekorzystny, sposób na organizm użytkownika.
2. Ocena toksykologiczna składników kosmetyku – skład kosmetyku sprawdzany jest pod kątem toksykologicznym. Wykorzystywane są do tego celu właściwości fizyczne i chemiczne składników znajdujących się w badanym produkcie.
3. Ocena ekspozycji lub inaczej ocena narażenia – wyliczana jest ilość możliwego użycia substancji, aby nie była ona w jakikolwiek sposób szkodliwa dla skóry.
4. Ocena ryzyka dla składników kosmetyku – oceniane jest bezpieczeństwo każdego składnika tworzącego kosmetyk.
5. Ocena wyników badań gotowego kosmetyku – ocena właściwości gotowego produktu, w której w szczególnie uważny sposób brana jest pod uwagę jego jakość mikrobiologiczna oraz cechy stabilności produktu i właściwości dermatologiczne. Ocena obejmuje również badanie skuteczności składników, jeśli wpływają one na bezpieczeństwo kosmetyku.
6. Ocena przypadków niepożądanego działania – sprawdzane jest, jakie działania niepożądane może wywołać zastosowanie danego produktu kosmetycznego w określonych warunkach oraz to czy producent podał te możliwe dolegliwości na ulotce.
7. Przygotowanie raportu bezpieczeństwa kosmetyku polega na zebraniu wszystkich wyciągniętych wniosków i utworzeniu kompletnego raportu zawierającego kompletną ocenę produktu kosmetycznego.