sibo

Jak skutecznie pozbyć się SIBO?

Zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego- SIBO ( z ang. Small Intestinal Bacterial Overgrowth) charakteryzuje się znacznym wzrostem liczebności bakterii lub pojawieniem w jelicie cienkim nietypowych bakterii, które w prawidłowych warunkach zasiedlają jelito grube. Objawia się niespecyficznymi dolegliwościami z układu pokarmowego, m.in. bólami brzucha, biegunkami/zaparciami,  nudnościami, przelewaniem w brzuchu, co stanowi nieraz ogromny dyskomfort w funkcjonowaniu. Stąd też bardzo ważne jest skuteczne pozbycie się problemu, zaczynając od odpowiedniej diagnostyki i leczenia.

Diagnostyka SIBO

Najskuteczniejszą, nieinwazyjną metodą diagnostyczną SIBO jest wodorowo-metanowy test oddechowy (WMTO). Badanie to polega na jednoczesnym pomiarze stężenie 3 gazów: wodoru, metanu i dwutlenku węgla z wydychanego powietrza.  Jest to związane z tym, że w przypadku przerostu bakteryjnego mamy do czynienia z fermentacją, czyli rozkładem węglowodanów i produkcją wodoru. Dodatkowo nieraz obok przerostu bakteryjnego dochodzi również do przerostu innych mikroorganizmów, takich jak archeony. One metabolizują wytworzony przez bakterie wodór do metanu.

WMTO, czyli najskuteczniejszy test na SIBO cenowo może różnić ze względu na metodę pobrania materiału, a także placówkę medyczną wykonującą badanie.

SIBO – badanie w Poznaniu

Badanie na SIBO w Poznaniu można wykonać w Instytucie Mikroekologii. WMTO wykonywane na miejscu to koszt 320 zł, natomiast w przypadku zamówienia zestawu do pobrania materiału w domu to 440zł.

Diagnostyka wykonana co dalej?

Po wykonaniu WMTO i otrzymaniu wyniku należy zgłosić się do lekarza, najlepiej gastroenterologa. Jego zadaniem jest postawienie diagnozy i ustalenie planu leczenia. Leczenia SIBO zazwyczaj opiera się na dostosowaniu odpowiedniego antybiotyku. Dodatkowo, opieka lekarska powinna również wiązać się ze znalezieniem przyczyn SIBO. Jest to bardzo ważna kwestia, ponieważ bez znalezienia i wyleczenia przyczyny skuteczność terapii jest zdecydowanie mniejsza, a nawroty częstsze.

Terapia leczenia SIBO składa się również z zastosowania odpowiedniej diety. Zazwyczaj stosuje się dietę low FODMAP, o niskiej zawartości fermentujących, oligo-, di-, monosacharydów oraz polioli. Dieta ta powinna być spersonalizowana, czasowa i dążyć do spełnienia założeń zdrowego żywienia. W związku z tym podczas jej stosowania, pacjent powinien być pod stałą kontrolą wykwalifikowanego dietetyka. Dodatkowo do terapii SIBO nieraz dołącza się również niektóre zioła o działaniu przeciwdrobnoustrojowym oraz probiotyki z rodzaju Bifidobacterium.

Cały proces leczenia wymaga cierpliwości, dlatego że jest on rozłożony w czasie  i składa się z wyrzeczeń dietetycznych. Jednak skutecznie przeprowadzenie leczenia przynosi ulgę w dolegliwościach. Jeżeli pomimo stosowanej terapii objawy nie ulegają zmniejszeniu, należy skontaktować się z lekarzem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *