Niezbyt przyjemnym, często spotykanym problemem ludzi w różnym wieku są żylaki. Powstają one wówczas, gdy tworzy się tzw. refluks żylny. Powoduje on zmniejszenie przepływu krwi, prowadzące do niewydolności żylnej.
Żyły trwale się poszerzają i tworzą właśnie żylaki. Nie jest to coś bardzo niebezpiecznego dla zdrowia, jednak żylaki mogą powodować zapalenia zakrzepowe żył, a ich objawy mają negatywny wpływ na samopoczucie człowieka – żylaki nóg powodują uczucie permanentnego zmęczenia tych kończyn, kurcze, a nawet podrażnienie i ból. Jak pozbyć się tej niezbyt przyjemnej przypadłości?
Leczenie żylaków jest możliwe oraz praktykowane od wielu lat, a dzięki najnowszym technologiom lekarze otrzymali do dyspozycji tak potężne narzędzie, jak laser. Należy podkreślić także, że wiek pacjenta nie ma znaczenia – zabieg chirurgiczny (operacyjny) może być przeprowadzony zarówno u osoby starszej, jak i dość młodej. Chirurdzy stosują różne techniki operacyjne, a w większości przypadków cały zabieg udaje się przeprowadzić jednego dnia. Operacja odbywa się w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym. Czas jej trwania to około godziny, a już po 2-3 kolejnych pacjent może iść do domu. Na większe rany nakładane są cienkie szwy, zdejmowane około 10 dni po zabiegu.
Istnieje także leczenie żylaków „crio-stripping”, czyli metodą zamrażania Do żyły wprowadzana jest sonda, którą można chłodzić. Po oziębieniu żylaki przyklejają się do niej i można je wyciągnąć. Metoda koagulacji działa odwrotnie – wprowadzoną do żyły sondę stopniowo nagrzewa się, aby uszkodzić ściany żyły. Pozwala to jej na prawidłowe zrośnięcie się. Żylaki mogą jednak powrócić, niezależnie od zastosowanej metody.
Leczenie żylaków oferuje wiele prywatnych klinik medycznych oraz kosmetycznych. Ceny są dość zróżnicowane i przede wszystkim zależą od zastosowanej metody.