Okazuje się, że jednym z podstawowych badań diagnostycznych i leczniczych w ramach ortopedii, jest artroskopia barku. Na czym polega i kiedy powinna być realizowana?
To właśnie artroskopia pozwala dosłownie zajrzeć do wnętrza stawu, w tym przypadku barku. Do środka wprowadzany jest artroskop z kamerką, a obraz wyświetlany w powiększeniu na monitorze pozwala precyzyjnie wprowadzić narzędzie chirurgiczne i przeprowadzić nieinwazyjny zabieg.
Kiedy najczęściej realizowana jest artroskopia barku? O tym decyduje przeważnie ortopeda. Warszawa prywatnie oferuje tego rodzaju zabiegi, można je realizować oczywiście w ramach NFZ, ale zawsze wiąże się to z oczekiwaniem w długich kolejkach. Najpierw konieczna jest konsultacja z ortopedą, później pacjent trafia najczęściej do gabinetu neurochirurga. Kliniki prywatne działają znacznie szybciej, pozwalając natychmiast wrócić pacjentowi do pełnego zdrowia. Uszkodzony staw barkowy powoduje najczęściej bardzo silny ból. Ten może być wywołany nagłym urazem czy kontuzją, ale też długotrwałym, rozwijającym się stanem zwyrodnieniowym.
Bez względu na przyczynę uszkodzenia stawu barkowego, artroskopia barku jest dzisiaj jedną z najnowocześniejszych, najczęściej wykonywanych i nieinwazyjnych, a więc w pełni bezpiecznych metod leczenia ortopedycznego. To również metoda, która nie wywołuje powikłań, a rekonwalescencja po zabiegu jest niezwykle krótka, niewymagająca intensywnej rehabilitacji.