Przewlekły katar, silny ból głowy w okolicy nosa i u nasady czoła to najczęściej występujące objaw zapalenia zatok. Jest to bardzo często powikłanie po standardowym przeziębieniu, to zakażenie wirusowe bądź bakteryjne, którego z całą pewnością nie można bagatelizować.
Co ciekawe, zapalenie zatok częściej występuje u alergików, astmatyków czy osób z krzywą przegrodą nosową bądź przerośniętymi migdałkami. Okazuje się, że przyczyną nawracających stanów zapalnych zatok może być również próchnica zębów.
Objawy tego schorzenia są dosyć uciążliwe. Mówi się tu o mocnym bólu głowy – najczęściej w godzinach porannych bądź przy pochylaniu się. Do tego dochodzi uporczywy nieżyt nosa, który może ustąpić po kilku dniach. Sama wydzielina może być przeźroczysta i wodnista w przypadku zakażenia wirusowego bądź ropna, jeśli przyczyną kataru są bakterie. Zdarza się również, że zapalenie zatok przyczynia się do pojawienia się gorączki, osoba cierpiąca ma złe samopoczucie, charakterystyczny jest też brak apetytu.
Pamiętajmy, że leczenie zatok zawsze musi odbywać się pod kontrolą lekarza. Właściwe leczenie odbywa się najczęściej na podstawie szczegółowego wywiadu z chorym. Dopiero po kilku dniach, jeśli zalecone środki nie pomagają, lekarz podejmuje się wykonania dodatkowych badań. Do takich zaliczają się badania mikrobiologiczne, które odbywają się poprzez pobranie próbki wydzieliny z nosa i poddaniu jej obserwacji. Można również wykonać endoskopię nosa i zatok bądź tomografię komputerową. Jeśli istnieje podejrzenie alergii i to z jej przyczyny może dochodzić do zapalenia zatok, wtedy koniecznym staje się wykonanie testów skórnych.
Zapalenie zatok nie może być bagatelizowane. W skrajnych przypadkach może dojść do powikłań w formie zapalenia opon mózgowych czy utworzenia się ropnia mózgu. Po pomoc należy w pierwszej kolejności zgłosić się do internisty, który zaleci odpowiednią kurację bądź skieruje do specjalisty.